Return to Technologie

Technologie – ROUBENKY

Stavíme  domy na míru, dle Vašich představ ve spolupráci s našim projektantem, který má dlouholeté zkušenosti s projektováním roubených staveb. Každý dům je originální stavbou a je vyroben z kvalitních přírodních materiálů, dřevěných hranolů nejvyšší kvality, ovčí vlny a éterických olejů. Tím je zaručena přírodní a zdraví prospěšná stavba která s Vámi dýchá. Poradíme Vám a doporučíme nejvhodnější řešení.

Dřevo má vynikající termoizolační vlastnosti. Přirozeně vyrovnává vlhkost  v domě a nikdy nevznikají plísně. Pohlcuje nežádoucí látky ze vzduchu! Samozřejmě má také pozitivní vliv na psychiku člověka. V kombinaci s vnitřními kameninovými příčkami a dalšími detaily tvoří harmonické prostředí.

 

Doporučujeme kvalitní BSH lepené hranoly ze smrkového dřeva v minimální tloušťce 280mm, které splňují tepelné vlastnosti normy pro domy k celoročnímu bydlení , a díky kterým materiál nepotřebuje delší dobu ke schnutí. Nabízíme také surové hranoly řezané ze zimního dřeva o průměru minimálně 300×300mm. Stavíme z hranolů smrk popř. borovice. Základem každé stavby je kvalitní dřevo, které těžíme z vyšších poloh nad 600m. Díky tomu je dřevo hustěji rostené, pevné a odolné.

Stavba roubenky z BSH hranolů: Hranoly jsou lepené, vyrobené ze sušeného smrkového řeziva, které již není třeba dále sušit oproti hranolům, které je surové a řezané ze zimního dřeva . Konstrukce vyrobené z BSH lepených hranolů, které jsou již vysušené a tak díky nízkému obsahu vlhkosti obsažené ve dřevě nehrozí  tvorba hniloby .

Počítáme zde s minimálním sesedáním domu a minimalizuje se také  praskání a kroucení. Hranoly jsou opracovány pomocí dřevoobráběcích CNC strojů s milimetrovou přesností . U těchto hranolů, také nemusí  probíhat proces tzv. „vymrzání stavby“ a je možné se do roubenky  ihned nastěhovat.

Technologie roubených staveb z těchto masivních BSH hranolů je následující … Hranoly pro stavbu jsou nejprve vyrobeny dle přesných projekčních plánů  u dřevoobráběcích dodavatelů na míru. Jakmile je takto stavba připravena, očíslována dle rozpisu projektu, opracovaný materiál se převeze na stavební pozemek pomocí kamionu s plachtou a je zde dodržena maximální čistota, aby nedošlo k ušpinění opracovaných hranolů. Samotná kompletace roubenky z připravených hranolů na základové desce je zhotovena pomocí jeřábu. Roubené vnitřní stěny, zasahující do prostoru jsou zpevněny kolíky a k základové desce jsou prahové trámy uchyceny ocelovými tyčemi na chemickou kotvu. Během stavby jsou průběžně provrtávány průchody pro elektroinstalaci, která je vedena v chráničkách (tvz. husí krky). Okna a dveře se usazují do dřevěného hranolu v kluzné spáře a zalištují se. Izolace domu je zajištěna pomocí paměťové PU pásky , která se vkládá do rohových i podélných spojů.

Nízkoenergetických vlastností tyto stavby dosahují díky velmi kvalitnímu zpracování veškerých spojů a detailů.

Když je roubený skelet domu postaven a zakončen průvlaky, stropnicemi, sloupy a pozednicemi  přicházejí na řadu tesařské práce.  Speciálním nakladačem s hydraulickou rukou se doveze na stavbu krovní vazba a následuje její montáž. Při variantě nadkrokevního zateplení, které nám anuluje tepelné mosty mezi krovy, je ohoblována pohledová konstrukce střechy (tzn. krovy, kleštiny, vaznice, stojky a pásky), která je následně naimpregnovaná a opatřena interiérovým nátěrem dle výběru (oleje,vosky). Krokve jsou přiznané a pro pobití přesahů střechy jsou použity palubky v tl. 19mm (smrk) a následně natřeny lazurou v odstínu domu.  Pro záklop stropu se používají hraněné ofrézované překládané desky ze  smrku (popř. borovice či modřínu).

Doporučené a osvědčené nátěry domu pro exteriér : Přírodní olejové lazury a barvy KREIDEZEIT účinně chrání venkovní dřevěné plochy. Vsakují se hluboko do pórů dřeva, dokonale přilnou k povrchu a neloupou se, nýbrž se pozvolna vypařují a sprašují. Po určité době je jednoduše přetřete bez broušení. Můžeme použít i na vlhčí dřevo, výborně se hodí k ošetření srubových nebo roubených staveb. Provádíme celkem 3 nátěry. První je čirý napouštěcí olej a po zaschnutí 2 nátěry lazurou (druhý nátěr lazury můžeme nanést za 6 až 12 měsíců).

A pro interiér : Olejové nátěry na dřevo v kombinaci s přírodními vosky na dřevo nechávají dřevu jeho cenné vlastnosti – kontaktní teplo při dotyku a díky schopnosti difuze také příjemné klima v místnosti. Olejový nátěr zároveň dřevu poskytuje ochranu proti zašpinění a odpuzuje vodu. Olej na dřevě nikdy nepraskne a nezačne se odlupovat.

 

Takto je námi zhotovená hrubá stavba a předána majiteli k dalším odborným montážím, popřípadě pokračují námi doporučení dodavatelé s dokončení kompletní stavby.

 

Rozsah prováděných prací řešíme s každým klientem individuálně dle jeho požadavků.

Jsme schopni dodat srubový dům i na klíč ve spolupráci s našimi řemeslníky, kteří mají zkušenosti s technologií srubových domů.

Samozřejmostí n aší firmy je pozáruční servis.

 

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem