Return to Technologie

Technologie – SRUBY

HRUBÁ STAVBA –  PRÁCE VE VÝROBNĚ FIRMY – SRUBY KANADA

Stavíme domy na míru, dle Vašich představ ve spolupráci s našim zkušeným projektantem, každý dům je originální stavbou, který je vyroben z kvalitního dřeva, ovčí vlny a éterických olejů. Tím je zaručena přírodní a zdraví prospěšná stavba která s Vámi dýchá. Poradíme Vám a doporučíme nejvhodnější řešení.

Dřevo má vynikající termoizolační vlastnosti. Přirozeně vyrovnává vlhkost, v domě nikdy nevznikají plísně. Pohlcuje nežádoucí látky ze vzduchu! Samozřejmě má také pozitivní vliv na psychiku člověka. V kombinaci s vnitřními kameninovými příčkami a dalšími detaily tvoří harmonické prostředí.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20171207_084152.jpg.

Stavíme z kulatiny smrkové popř. z borovice či modřínu nejvyšší kvality. Základem každé stavby je kvalitní dřevo, které pečlivě vybíráme v lese z vyšších poloh nad 600m n.m. a od spolehlivých a osvědčených dodavatelů. Díky tomu je dřevo hustěji rostené, pevné a odolné. Stavíme pouze ze ZIMNÍ těžby! Stromy na zimu stahují částečně vodu i mízu do kořenů, proto stavba lépe vysychá,  je pevnější, tolik se nekroutí a nepraská. Důležitý je také výběr průměru kulatiny. Doporučujeme minimálně 35 cm na středu kmene. Díky tomu je zaručena dostatečná tepelná propustnost srubového skeletu, bez potřeby dalšího zateplení. Po důkladné kontrole se těžební výběr převeze pomocí speciálního kamionu pro převoz dřeva s hydraulickou rukou do našich výrobních prostorů k dalšímu zpracování.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20190107_150820.jpg.

Po převozu do areálu následuje ruční oloupání kulatin otkou nebo pořízem, kterou zbavíme kůry a lýka. Odkorněné kulatiny ohoblujeme speciálními hoblíky, tím je narušena vrchní ochrana pod lýkem a díky tomu se na takto ošetřené dřevo nanesená ochranná impregnace i konečná lazura lépe vsakuje do hloubky dřeva a nezůstává jen na povrchu. Poté se odkorněná kulatina přemanipuluje pomocí jeřábu na vyvýšené dřevěné konstrukce, aby proudil vzduch kolem celého obvodu a dřevo mohlo přirozeně vysychat. Dále provedeme vizuální prohlídku kulatiny, kdy vyřadíme extrémně točité a hlavně levotočivé  kmeny, které nejsou vhodné  ke zpracování stavby srubu kvůli nadměrnému kroucení při vysychání.

    Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20190130_145509.jpg.         Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20190225_125716-1.jpg.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20181207_142247.jpg.Výroba srubové vazby – Stavba se zakládá na podkladních špalcích, které se srovnají nivelačním laserem do roviny a přesně se vyměří pravé úhly domu. Klády jsou opracovány tak, aby do sebe zapadly s milimetrovou přesností, na které závisí konečná těsnost sedlových spojů klád a rohových spojů ,včetně velmi kvalitních zámkových spojů průvlaků, stropnic a pozednic, které svážou celou stavbu dohromady. Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20190221_142307.jpg.Pomocí speciálního kružítka LOG SCRIBE, se kolmo přenáší každá nerovnost a zakřivení spodní klády na horní. Přitom se musí počítat se schnutím. Čím více dřevo sesychá, tím více jednotlivé kmeny do sebe zapadají. Vyznačené drážky se vyřežou motorovou pilou a začistí se úhlovou bruskou. Podélné spoje jsou řezány do tvaru dvojité W s vrchní sesychací drážkou. Celá stavba je precizní ruční práce.

             

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20190220_154130.jpg.Protože srubové stěny sesychají a tím klesají, je potřeba zajistit dostatečně volný prostor pro dosednutí kulatin, aby nedocházelo k otevírání podélných i rohových spojů a deformování oken či dveří. Okna se usazují buď do dřevěného hranolu v kluzné spáře, nebo do ocelového pozinkovaného T profilu. Okna se zalištují, což provádí montážní firma oken.

Jakmile jsou stěny domu hotové a stavba je zakončena průvlaky, stropnicemi, zavíracími kládami, sloupy a pozednicemi, jednotlivé kulatiny se označí písmeny a čísly pro montáž na stavebním pozemku zákazníka.

         

Když je skelet domu postaven, celá stavba se rozebere a přicházejí na řadu další práce.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 038.jpg.Výroba otvorů pro elektroinstalaci. Kabely pro elektrickou instalaci se vedou v podlaze a stěnách, takže nenarušují přirozený vzhled stavby. Přívodní kabely do srubu jsou protaženy v el. chráničce (tzv. husí krk). Hlavní rozvod je v podlaze nebo v interiérových příčkách, které nejsou srubové. Prostupy, které musejí být ve srubových stěnách, např. zásuvky a vypínače jsou vrtány od Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 26082013241.jpg.vyústění směrem dolů do prahové klády. Zabudované světla do stropnic a podhledů pro venkovní osvětlení teras popřípadě prostupy ve vrchní špaletě oken pro venkovní elektrické žaluzie jsou otvory vrtány směrem nahoru do podlahy stropu. Otvory jsou dostatečně velké pro chráničku s kabeláží, proto při sedání stavby není nijak elektroinstalace poškozena.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_20190228_145049.jpg.Další fází při rozebírání domu je broušení a impregnace. Standardní broušení – obroušení řezů, suků  a nečistot. Dále nabízíme kompletní obroušení celé stavby „do bíla“  jemným brusným kotoučem zrnitost 100. Po obroušení se klády očistí od prachu vzduchovým kompresorem v prasklinách a řezech. Poté je Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Fotografie-0290.jpg.znovu každá kulatina po celém obvodu, včetně spojů a řezů naimpregnovaná proti dřevokaznému hmyzu, houbám a zamodrání. Účinné látky přípravku DERON Plus se fixují na dřevní hmotu, nevymývají se a případné moknutí nezpůsobuje ztrátu účinnosti ochrany! První impregnace se nanese před začátkem výstavby hned po ohoblování a v průběhu se impregnují řezy v kulatině. Podruhé po obroušení domu před nátěrem lazurou.

Důležitou součásti při rozebírání domu je také izolace.  Velmi důležitý technický detail u srubové stavby je těsnost spojů. Dřevo po dobu několika let ještě pracuje – sesychá působením vnitřního vytápění domu a slunečního záření, tím pádem je nutno dobře stavbu utěsnit. Vyřezané drážky a spoje, které tvoří styčné plochy mezi kládami, se vyplňují  stavební tepelnou izolací z ovčí vlny, kterou odebíráme od našeho dodavatele z Valašska „Naturwool“. Izolační pásy nám utěsní a vyplní prostor v drážkách, tak že se vyplní vrchovatě až přesahuje, čímž chrání    proti průvzdušnosti klád a přizpůsobí se při vysychání dřeva změnám tvaru a po zatížení střechou a dosednutí spojů výborně těsní a tepelně nahrazuje vyřezaný materiál ve spojích. Ovčí rouno je jedním z nejkvalitnějších izolačních materiálů,přispívající ke zdravému bydlení.   

 

                                               

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Fotografie-0176-2.jpg.

 

Jakmile jsou všechny klády připraveny, naloží se na kamion, s našimi speciálně upravenými  klánicemi, které minimalizují deformace a zašpinění kulatin při nakládce a převozu. Klády uvazujeme vždy na čisté zvedací textilní pásy. 

 

 

Rozsah prováděných prací řešíme s každým klientem individuálně dle jeho požadavků.

Jsme schopni dodat srubový dům i na klíč ve spolupráci s našimi řemeslníky, kteří mají zkušenosti s technologií srubových domů.

Samozřejmostí naší firmy je pozáruční servis.

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem.


PRÁCE NA STAVEBNÍM POZEMKU

Jakmile je veškerá práce v provozovně hotová a je připravena základová deska na stavebním pozemku, přichází na řadu převoz skeletu sruboviny pomocí nákladního návěsu „TIR“.Veškerý materiál se složí na čisté plachty, které jsou roztaženy na pozemku a položí se na ně čisté dřevěné hranoly (tzv. prokládky), aby na ně mohlo být složeno dovezené dřevo a nedocházelo k jeho ušpinění , jelikož je pečlivě obroušeno a připraveno po dokončení stavby a detailnímu přebroušení s nátěrem lazury.

Stavba domu je zhotovena pomocí autojeřábu. Nivelačním laserem se překontroluje rovina základové desky. Pod první prahovou kládu se položí polystyren v tloušťce 30mm, pro vyrovnání prostoru mezi základovou deskou a plochami prahových klád. Zaměří se úhlopříčky srubových stěn a začíná stavba skeletu dle jednotlivých označených klád čísly a písmeny. Během výstavby se protahují el. chráničky (tzv. husí krky) do předvrtaných otvorů. Srubový skelet  je postaven dle složitosti stavby přibližně do 5-ti dnů. 

                                       Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG-20180704-WA0004-1.jpg.              

Když je srubový skelet domu postaven a zakončen průvlaky, stropnicemi, zavíracími kládami, sloupy a  pozednicemi  přicházejí na řadu tesařské práce. Speciálním nakladačem s hydraulickou rukou se doveze na stavbu krovní vazba a následuje její montáž. Při variantě nadkrokevního zateplení, které nám anuluje tepelné mosty mezi krovy, je ohoblována pohledová konstrukce střechy (tzn. krovy, kleštiny, vaznice, stojky a pásky), která je následně naimpregnovaná a opatřena interiérovým nátěrem dle výběru (oleje,vosky). Krokve jsou přiznané a pro pobití přesahů střechy jsou použity palubky v tl. 19mm (smrk) a následně natřeny lazurou v odstínu domu. Výdřeva štítů, vč. pobití štítů je z nehraněných desek tl. 30mm (opět máme na výběr z dřeva smrkového, borovicového či  modřínového s opětovným nátěrem lazurou v odstínu domu. Pro záklop stropu se používají nehraněné překládané desky ze smrku (popř. borovice či modřínu). 

                       

Doporučené a osvědčené nátěry domu pro exteriér : Přírodní olejové lazury a barvy KREIDEZEIT účinně chrání venkovní dřevěné plochy. Vsakují se hluboko do pórů dřeva, dokonale přilnou k povrchu a neloupou se, nýbrž se pozvolna vypařují a sprašují. Po určité době je jednoduše přetřete bez broušení. Můžeme použít i na vlhčí dřevo, výborně se hodí k ošetření srubových nebo roubených staveb. Provádíme celkem 3 nátěry. První je čirý napouštěcí olej a po zaschnutí 2 nátěry lazurou (druhý nátěr lazury můžeme nanést za 6 až 12 měsíců).

A pro interiér : Olejové nátěry na dřevo v kombinaci s přírodními vosky na dřevo nechávají dřevu jeho cenné vlastnosti – kontaktní teplo při dotyku a díky schopnosti difuze také příjemné klima v místnosti. Olejový nátěr zároveň dřevu poskytuje ochranu proti zašpinění a odpuzuje vodu. Olej na dřevě nikdy nepraskne a nezačne se odlupovat.

 

Takto je námi zhotovená hrubá stavba a předána majiteli k dalším odborným montážím, popřípadě pokračují námi doporučení dodavatelé s dokončení kompletní stavby srubu na klíč.